Каква е дозата и защо е по-добре да се разрежда с вода
Снимка: Shutterstock
Твърдят, че тази напитка лекува сто болести. Тя наистина е „витаминна бомба“, която е особено необходима през зимата, защото „зарежда“ имунната система.
Само 1 чаша семена от нар съдържа 30 процента от дневната ви доза витамин C, 36 процента от тази на витамин K, 16% от нуждите на организма от витамин B и калий.
Сокът се препоръчва при артрит и болки в ставите и при нисък хемоглобин. Той намалява риска от сърдечни заболявания и подобрява паметта ...
Но наистина ли сокът от нар е здравословен и безопасен за децата и от каква възраст може да се включи в менюто?
Смята се, че колкото по-разнообразно е храненето на детето до две години, толкова по-добро ще бъде и през следващите. Но не всички продукти са подходящи за детския организъм.
След втората година
Домашно приготвеният прясно изцеден сок от нар е склад за витамини и минерали: освен желязо, той съдържа калий, магнезий, калций, фосфор, цинк, селен, тиамин, фосфор, витамини А и Е, С, антиоксиданти, антоцианини и органични киселини.
- Напитката помага за поддържане на имунитета;
- подпомага работата на нервната система;
- има диуретичен ефект;
- подобрява апетита;
Най-често сок от нар се препоръчва при недостиг на желязо в кръвта. Всъщност той не е панацея и за да постигнете ефект при този здравословен ефект, трябва да пиете по няколко литра дневно.
Много по-лесно ще предотвратите анемия, като ядете червено месо или риба - тези продукти съдържат желязо, което се усвоява по-лесно от организма.
Сокът от нар, заедно с други продукти, може само да допълни дневната доза, тъй като 100 грама съдържат 0,1 мг. желязо, а нормата за деца от 1 до 10 години е от 4 до 12 мг. При по-големите – тези на 14 години - от 12 до 18 мг.
Сокът от нар не трябва да се дава на деца под двегодишна възраст.
Напитката не съдържа почти никакви фибри
Ако е купен от търговската мрежа, е възможно да съдържа много добавена захар и да има по-малко витамин С и други вещества поради технологията на производство (заради процеса на стерилизация).
И по-малки деца може да пробват пресен сок, ако нямат проблеми със стомашно-чревния тракт. Но е добре той да се разрежда с вода и в началото да се дава по малко - по 2-3 чаени лъжички.
Семена от нар детето може да опитва, след като навърши 2 години или след като вече е започнало да дъвчи добре. Уверете се, че не съдържа твърди частици.
Не можете да дадете цял плод в ръцете на бебето и да го оставите без надзор. Опасно е!
След като навърши две години количеството захар на ден не трябва да надвишава 13 г или две и половина чаени лъжички.
100 милилитра купен сок съдържат около 14 грама, така че е по-добре да го разредите с вода 2 пъти.
До училищна възраст можете да увеличите количествата на сока до 150-200 мг.
Ползата
Не е необходимо да давате сок от нар на детето всеки ден, защото съдържа танини или дъбилни вещества.
Не се препоръчва да се дава неразреден с вода на деца със запек.
Но в същото време плодът съдържа и фибри, които допринасят за работата на храносмилателния тракт.
- Напитката съдържа плодови киселини, които могат да раздразнят стомаха. Затова не се препоръчва при стомашно-чревни заболявания, язви, гастрит. При всички случай е по-добре да се разрежда с вода.
- Съдържащите се в сока киселини вредят на зъбния емайл. Разбира се, ако давате на детето сок от нар от време на време, нищо лошо няма да се случи. След това е разумно зъбите да се мият или поне устата да се изплакне с вода.
- Всеки продукт може да предизвика алергична реакция. Сокът от нар не е изключение. За да проследите как организмът на вашето дете го понася, трябва да започнете с малко количество сок, разредено с вода и отделно от другите храни.
Алергичната реакция към купения от магазина сок може да бъде свързана и с голямо количество захар в състава.
По материали на Parents, Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари